Branża Spożywcza

Zautomatyzowana, nowoczesna branża spożywcza opiera się na wykorzystaniu zaawansowanych technologiczne linii produkcyjnych. Jako przykład chcielibyśmy zaprezentować Państwu linię do produkcji ciastek, która składa się z kilku elementów i łączących je przenośników. Na uwagę zasługują tutaj falowniki przenośników, mieszadeł, krajalnic, czy urządzeń służących do dekoracji, pozwalające na połączenie wielu oddzielnych kroków w jedność.

Falowniki w Przemyśle Spożywczym

Linia produkcyjna ciastek zaczyna się od przygotowania ciasta, czyli od serii podajników transportujących składniki do zbiornika, w którym są one mieszane. Już na tym etapie falowniki podajników pozwalają na precyzyjne odmierzanie mleka, mąki czy innych składników. Z kolei dzięki falownikowi silnika mieszadła ciasta powstaje możliwość nastawienia prędkości, która w optymalny sposób powoduje uzyskanie gładkiej masy.

Kolejnym krokiem jest zautomatyzowane przeniesienie dalej wytworzonego ciasta, do systemu wałkującego i na krajalnicę. Falownik przenośnika dostosowuje prędkość podajnika tak, aby cała produkcja posuwała się gładko do przodu. Zapobiega to powstawaniu przestojów, ale także nieprzewidzianego nagromadzenia się surowego ciasta przed wałkami, co powodowałoby jego wysychanie i tracenie walorów smakowych. Po uformowaniu ciastek, kolejny przenośnik podaje je do pieca. Stamtąd na ostatnim etapie trafiają do dekoracji (o ile jest wykonywana) albo  bezpośrednio na linię pakującą.

Zarysowany Państwu pokrótce schemat linii produkcyjnej pokazuje, jak niezbędnym elementem jej działania są falowniki, w szczególności falowniki przenośników. To one pozwalają na optymalizację prędkości działania całej linii, będącą kompromisem pomiędzy niezbędnym czasem na wytworzenie się ciasta czy upieczenie, a wydajnością produkcji.

W analogiczny sposób można popatrzyć na inne linie przemysłowe, które są elementami przemysłu spożywczego. Wszystkie, na których wykorzystywane są urządzenia mechaniczne i elektryczne, dużo zyskują, kiedy sterowanie odbywa się za pomocą falowników. Ich sukces związany jest z wydajnością, szybkością, ale również z możliwością wykrywania ewentualnych problemów. Brak któregoś elementu spożywczego, jego nieodpowiednia waga czy inny odchyl od zaprogramowanej wielkości, mogą być już  wyraźnym sygnałem ostrzegania  przed poważniejszymi błędami. W efekcie zastosowanie falowników do obsługi urządzeń przyczynia się więc także do poprawy jakości produktu końcowego.

Zastosowanie

 Przenośniki

 Mieszadła

 Krajalnice

 Aplikatory

Podajniki

Wałki, walce

Polecane produkty

Falownik SX1000

Falowniki skalarne serii SX1000 są reprezentantami nowej generacji falowników o skalarnym sposobie sterowania, dzięki funkcji „energy-saving” pozwalają na wyraźne obniżenie kosztów energetycznych.

Falownik SXS1000

Falowniki z serii SXS1000 reprezentują przemienniki częstotliwości nowej generacji, przystosowane do pracy w wymagających warunkach dedykowane do układów pompowo wentylatorowych . Odznacza je klasa ochrony IP65 (od mocy 4kW IP55).

Falownik SX2000

Falowniki wektorowe serii SX2000 dzięki oparciu w nich sterowania o system wektorowy, gwarantują możliwość bardzo precyzyjnej kontroli prędkości obrotowej silnika i stałości momentu obrotowego, w całym zakresie pracy.

Falownik SXE

Falowniki SXE (1f→1f)  należą do nowej generacji przemienników częstotliwości, przeznaczonych do zasilania silników jednofazowych z kondensatorem pracy oraz elektrowibratorów elektromagnetycznych.

Softstart SSXA

Softstarty SSXA są nowoczesnymi urządzeniami wysokiej jakości. Ich zastosowanie ma na celu łagodny rozruch silników o dużej mocy i bezwładności, co eliminuje lub znacząco ogranicza udary prądowe, które mogłyby powstać podczas jego uruchamiania.

Pozostałe branże

HVAC

TECHNIKA BASENOWA

PRZEMYSŁ CHEMICZNY

PRZEMYSŁ METALURGICZNY

PRZEMYSŁ WYDOBYWCZY

BROWARY

PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY

WODOCIĄGI

Masz pytania?

Nie wahaj się ich zadać! Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiedni falownik lub softstart.

Możesz też liczyć na pomoc przy wdrożeniu sprzętu lub planowaniu parku maszynowego.