Falowniki HVAC

HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning), czyli branża inżynierii sanitarnej, zajmująca się ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją, jest jedną z tych, które niemal każdy ze swoich procesów opierają na wykorzystaniu odpowiednich falowników HVAC.

Falowniki w branży HVAC

Wśród nich na pierwszym miejscu znajdują się różnorodne falowniki do nawiewu, które pozwalają na płynną pracę wszystkich urządzeń, powodujących wymuszony ruch powietrza w pomieszczeniach. Rola dmuchaw, obsługiwanych przez falowniki do dmuchawy, jest szczególnie ważna w przypadku tych miejsc, które nie posiadają dobrej wentylacji, a jest ona niezbędna do zachowania zdrowia pracujących tam ludzi, a także prawidłowego przebiegu procesów. Przykładem mogą być zamknięte hale przemysłowe, w których odpowiedni nawiew jest konieczny do zapewnienia optymalnych warunków.

Nawiew jest jednak tylko elementem składowym całego systemu wentylacji, dlatego oprócz dmuchaw zazwyczaj konieczne jest zastosowanie układu wentylatorów i klimatyzatorów. Wykorzystywane w halach przemysłowych wentylatory i dmuchawy o dużych mocach pobierają znaczące ilości energii elektrycznej. Zastosowanie falowników do dmuchawfalowników do wentylatorów zapewnia zmniejszenie tej konsumpcji.

Jak nadmieniliśmy już we wstępie, przemienniki częstotliwości pozwalają na zoptymalizowanie pracy silników. Falowniki do klimatyzatorów pozwalają na płynne regulowanie prędkością obrotową silnika. Przekłada się to na bardziej wydajną pracę urządzeń, w tym na łagodne zwiększanie i zmniejszanie prędkości w zależności od tego, czy zadana została temperatura znacząco odbiegająca od aktualnej, czy też praca klimatyzacji ma jedynie na celu jej podtrzymanie.

Falownik Skalarny SX1000
Falownik Wody SXS1000
Falownik Specjalny SXE
sanyu zalety

W analogiczny sposób falowniki do wentylatorów sterują ich zespołem. W zastosowaniach przemysłowych oprócz korzyści energetycznych można także uzyskać bardziej przyjazne środowisko pracy. Wynika to z faktu, iż zmniejszona z pomocą falowników prędkość obrotowa wentylatorów przekłada się na ich cichszą pracę.

Podobne zasady działania obowiązują w układach służących ogrzewaniu pomieszczeń. Również one wymagają pracy dmuchaw, transportujących gorące powietrze, a te z kolei powinny być wyposażone w sterujące nimi falowniki do ogrzewania. Dzięki temu uzyskanie optymalnej temperatury jest szybkie i wydajne, a z kolei jej podtrzymanie wymaga znacznie mniejszych nakładów energii, niż gdyby ogrzewanie było naprzemiennie wyłączane i włączane. Co więcej, dzięki falownikowi zostają zmniejszone do minimum fluktuacje temperatury, dzięki czemu wzrasta komfort pracowników.

Zastosowanie

 Dmuchawy

 Wentylatory

 Klimatyzatory

Polecane produkty

Falownik Skalarny SX1000

Falownik SX1000

Falowniki skalarne serii SX1000 są reprezentantami nowej generacji falowników o skalarnym sposobie sterowania, dzięki funkcji „energy-saving” pozwalają na wyraźne obniżenie kosztów energetycznych.

poznaj falownikkup online
Falownik Sanyu SXS1000

Falownik SXS1000

Falowniki z serii SXS1000 reprezentują przemienniki częstotliwości nowej generacji, przystosowane do pracy w wymagających warunkach dedykowane do układów pompowo wentylatorowych . Odznacza je klasa ochrony IP65 (od mocy 4kW IP55)

poznaj falownikkup online
Falownik Specjalny SXE

Falownik SXE

Falowniki SXE (1f→1f)  należą do nowej generacji przemienników częstotliwości, przeznaczonych do zasilania silników jednofazowych z kondensatorem pracy oraz elektrowibratorów elektromagnetycznych.

poznaj falownikkup online

Masz pytania?

Nie wahaj się ich zadać! Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiedni falownik lub softstart.

Możesz też liczyć na pomoc przy wdrożeniu sprzętu lub planowaniu parku maszynowego.


falownik sanyu rycina