Branża Metalurgiczna
W skład przemysłu metalurgicznego wchodzą takie działy jak wydobycie rud, wzbogacanie, przetapianie, a następnie formowanie i obróbka gotowych metali. Na każdym z wymienionych etapów są wykorzystywane przemysłowe falowniki silników, kontrolujące poszczególne procesy.
Falowniki w Przemyśle Metalurgicznym
Jednym z najbardziej rozbudowanych procesów jest etap obróbki metali, polegający między innymi na formowaniu ich w wymagane kształty, cięciu, czy wierceniu otworów. Narzędziem, stosowanym do obróbki tego rodzaju, może być przemysłowa wiertarko-frezarko-gwinciarka. Jako urządzenie, którego działanie opiera się na pracy silnika, obracającego zamontowanym wiertłem, wymaga ona precyzyjnego sterowania jego prędkością.
W celu uzyskania optymalnej prędkości obrotowej stosuje się falownik silnika wiertarko-frezarko-gwinciarki. Pozwala on na płynne przyspieszanie i zwalnianie obrotów, bez bicia wiertła czy głowic o powierzchnię obrabianego metalu. W efekcie możliwe jest uzyskanie precyzyjnie wykonanych, gładkich otworów, gwintów i frezów w różnorodnych materiałach, między innymi w stali, aluminium, żeliwie i innych czystych metalach lub ich stopach.
Dodatkowym akcesorium, często wykorzystywanym podczas obróbki elementów metalowych, jest automatyczny mechanizm posuwu do stołu krzyżowego. Wymieniona wiertarko-frezarko-gwinciarka może zostać zaopatrzona w taki mechanizm, który pozwala zaprogramować stały kierunek i szybkość przesuwania obrabianego materiału względem głowicy.
Jest to możliwe dzięki obecności falownika silnika mechanizmu posuwu, którym można płynnie regulować prędkość posuwu w zależności od obrabianego materiału czy wybranego fragmentu powierzchni. Zastosowanie przemysłowego falownika silnika zapewnia przy tym możliwość ciągłej pracy z wysoką wydajnością. Rozwiązanie to sprawdza się zarówno w skali małej, indywidualnej pracowni, jak również dużego zakładu obróbki metali.
Warto zwrócić uwagę także na fakt, iż przemysł metalurgiczny może w równej mierze dotyczyć małych, jak i dużych elementów metalowych. Podczas obróbki drugiego rodzaju z nich, niezbędny jest odpowiedni system transportu wewnętrznego, prowadzący element wzdłuż całej linii, ze stanowiska na stanowisko. Służą temu suwnice, wciągarki, przeciągarki i inne systemy transportu na niewielkie odległości. Wykorzystanie przemysłowych falowników silników suwnic pozwala na płynną regulację prędkości przemieszczania się elementów metalowych pomiędzy stanowiskami. Dodatkowym atutem wykorzystania falownika silnika urządzenia transportującego jest ochrona układu przed przeciążeniami.
Zastosowanie
Wiertarko-frezarko-gwinciarka
Mechanizm posuwu
Suwnice
Wciągarki
Przeciągarki
Urządzenia transportujące
Polecane produkty
Falownik SX2000
–
Falowniki wektorowe serii SX2000 dzięki oparciu w nich sterowania o system wektorowy, gwarantują możliwość bardzo precyzyjnej kontroli prędkości obrotowej silnika i stałości momentu obrotowego, w całym zakresie pracy.
Softstart SSXA
–
Softstarty SSXA są nowoczesnymi urządzeniami wysokiej jakości. Ich zastosowanie ma na celu łagodny rozruch silników o dużej mocy i bezwładności, co eliminuje lub znacząco ogranicza udary prądowe, które mogłyby powstać podczas jego uruchamiania.
Masz pytania?
Nie wahaj się ich zadać! Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiedni falownik lub softstart.
Możesz też liczyć na pomoc przy wdrożeniu sprzętu lub planowaniu parku maszynowego.